dontstop
17 بهمن 1401 - 21:51

۳ هزار زندانی در قالب پویش سردار سلیمانی در سطح کشور آزاد شدند

یزد- رئیس مرکز توسعه حل اختلاف با اشاره به راه اندازی پویش سردار سلیمانی برای آزادی زندانیان گفت: در قالب این پویش، ۳ هزار زندانی در سطح کشور از زندان‌ها آزاد شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام هادی صادقی، دوشنبه شب در مراسم آزادی ۱۳ زندانی قصاص نفس در یزد با ابراز خرسندی از رهیدن ۱۳ نفر از قصاص نفس با همت خیران و مهمتر از همه، صاحبان خون اظهار داشت: هیچگاه خداوند متعال به عدل تنها فرمان نداده زیرا عدالت تنها، فقط کف اخلاق را می سازد و زندگی در کف اخلاق، زندگی خوشی نیست.

وی بیان کرد: هم قدر انسان و هم تجربه بشری و هم شریعت الهی ما را به این سمت کشانده اند که زندگی را باید با اخلاق نگاه کرد و اگر می خواهیم حیات اجتماعی به خوبی سازمان بگیرد، باید از کف اخلاق فراتر برویم و به حوزه احسان پا بگذاریم.

صادقی ادامه داد: قرآن کریم که وظیفه حاکم را اقامه قسط و عدل قرار داده است، به جامعه اسلامی نیز فرمان داده که تلاش کنید تا صلح زیاد شود و آیات متعددی از قرآن این را فرموده است.

وی بیان کرد: مسئله صلح و سازش و رواج گذشت و وساطت برای صلح و سازش در آیات و روایات بسیاری مورد تاکید قرار گرفته و جامعه ای که تهی از عمل به این دسته از معارف دینی و فرامین عقلی باشد، روی خوش نمی بیند.

معاون قوه قضائیه بیان کرد: جوامعی که در دنیا صرفاً حقوقی باشند، معدود هستند زیرا این جوامع یک ساختار آهنین دارند. در این کشورها ظاهراً تمام حقوق افراد رعایت می شود اما لذت زیست انسانی در این کشورها به حداقل رسیده و به دلیل خالی بودن از انگیزه های انسانی، بسیار به خودکشی روی می آورند.

گذشت و ایثار و جوانمردی از ویژگی های شرقی‌هاست

وی عنوان کرد: اگر شمال اروپا را با شرق جهان مقایسه کنید، چون فرهنگ اخلاقی از سطح عدالت بالاتر قرار می گیرد و گذشت و ایثار و جوانمردی برجسته است، فضای اخلاقی انسانی بسیار پررنگتر و زندگی ها بسیار خوش‌تر هستند گرچه به ظاهر مشکلات در جوامع شرقی بیشتر است.

صادقی با بیان اینکه زیست اخلاقی زندگی را زیبا و قابل تحمل و دلپذیر می کند، افزود: این مراسم که محفلی برای آزادی ۱۳ نفر از قصاص نفس است، بسیار درخشان است و قدم های مبارکی که برداشته شده و دستهای خیری که به کار افتاده است، بالاترین کارهای نیک است.

وی ادامه داد: در بین کارهای نیک و مستحبات، مهمترین عمل، اصلاح بین مردم است و این اتفاق در استان یزد نیز در همین راستا انجام شده است.

رئیس مرکز توسعه شورای حل اختلاف عنوان کرد: دست کسانی که از خون عزیزان خود گذشتند را می بوسیم و به این اقدام آنها افتخار می کنیم و امیدواریم این پویش ها به همت خیران و مسئولان قضایی استان ادامه پیدا کند.

وی با اشاره به عفو رهبری عنوان کرد: کسانی که در این اغتشاشات به فریب ذهنی و اشتباه مبتلا شده بودند و بعد از اینکه حقایق آشکار شد، به اشتباه خود پی بردند نیز از این عفو بهره مند می شوند و علاوه بر آن هزاران نفر دیگر به لطف رأفت اسلامی و لطف پدر امت، آزاد می شوند.

صادقی اظهار داشت: این رأفت اسلامی را هم در رهبری و هم در مسئولان قضایی و هم در مردم شریف در سراسر کشور می بینیم، خدا به مردم ایران لطف کرده که آنها اهل جوانمردی و گذشت هستند و جوانمردی همواره خصلت ایرانی‌ها بوده است.

سلب آزادی غیرانسانی‌ترین مجازات است

وی با اشاره به راه اندازی پویش حاج قاسم سلیمانی عنوان کرد: در قالب این پویش در مجموع ۳ هزار زندانی در سطح کشور از زندان‌ا آزاد شدند که سهم هر استان تقریباً ۶۳ زندانی بوده است.

صادقی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه زندان در حال حاضر به اصلی ترین مجازات در کشور ما تبدیل شده است، اما اسلامی ترین مجازات نیست، عنوان کرد: وقتی فردی زندانی می شود، خانواده او نیز مجازات می شود و بزرگترین ضرر آن، سلب آزادی است و این مجازات، غیرانسانی ترین مجازات است.

وی با بیان اینکه آزادی هویت اصلی آدمی است، بیان کرد: امیدواریم افرادی که آزاد می شوند، قدر آزادی خود را بدانند.

در این مراسم از خیران، خانواده های مقتولان و دست اندرکاران اخذ رضایت در دستگاه قضایی و ستاد دیه استان یزد مورد تجلیل قرار گرفتند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1023493